TermoSens Logo

kontakt@termosens.pl

Fotowoltaika, czyli przekształcanie energii słonecznej na prąd elektryczny, stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularnym i ekologicznym rozwiązaniem w zakresie produkcji mocy elektrycznej. Jednakże, z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne i cykle natury, pory roku odgrywają kluczową rolę w efektywności instalacji fotowoltaicznych. Warto więc dowiedzieć się, jak te czynniki wpływają na prawidłowe działanie paneli słonecznych, aby lepiej zrozumieć, jak optymalizować produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Jak pory roku wpływają na wydajność fotowoltaiki? Jakie praktyczne kroki można podjąć, aby zwiększyć sprawność paneli fotowoltaicznych?

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?

Na wydajność fotowoltaiki największy wpływ ma temperatura. Wraz z jej wzrostem, przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną spada ze względu na przegrzewanie się paneli. W lecie warto zadbać i odpowiednią wentylację, aby nie doprowadzić do uszkodzeń. Zbyt niskie temperatury też nie są komfortowe dla instalacji. Poniżej 0 stopni Celsjusza mogą powstać oblodzenia, a to zaburzy sprawność paneli fotowoltaicznych.

Kurz czy smog również niekorzystnie wpływa na działanie fotowoltaiki. Regularne czyszczenie wszystkich części pozwoli na zachowanie prawidłowego poziomu pracy. Warto pamiętać również o tym, że poziom wilgoci w powietrzu ma swój udział w prawidłowej pracy. Woda osiada na powierzchni, a to nie pozwala w prawidłowy sposób pobierać energii. Jeśli panele są w zasięgu naszych rąk, można je od czasu do czasu przetrzeć suchym materiałem.

Warunki pogodowe a wydajność fotowoltaiki w ciągu roku – na to trzeba zwrócić uwagę?

System fotowoltaiczny wytwarza energię w dzień, a w nocy odpoczywa. Sytuacja wygląda podobnie w dni zachmurzone lub bardzo mgliste. W zimie należy zwracać uwagę na obfite opady śniegu, które mogą całkowicie sprowadzić wydajność fotowoltaiki do zera. Podobnie sytuacja ma się w lecie, w dni, w których temperatury sięgają 40 stopni, a nasłonecznienie jest wyższe niż zazwyczaj. W sytuacjach, w których instalacja nie wytwarza energii, a w magazynie zaczyna jej brakować, cała instalacja elektryczna podłącza się do sieci. Oznacza to zatem, że budynek nie zostanie odcięty od prądu, ale co za tym idzie, będziemy kupować energię od dystrybutora tak jak przed założeniem fotowoltaiki. Czy to się opłaca? Nie do końca.

Kiedy sprawność instalacji fotowoltaicznych jest najwyższa? Podsumowanie

Największa wydajność fotowoltaiki obserwowana jest od maja do września, czyli w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Nasłonecznienie w tym okresie, choć nierównomierne, wystarczy, aby pokryć około 120% zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku. Do tego jest także potrzebna odpowiednia moc instalacji. Najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych można zauważyć w dni lekko pochmurne lub te o umiarkowanym nasłonecznieniu i temperaturze. Instalacja jednak jest w stanie pokryć zapotrzebowanie zimowe energią, którą wyprodukowała latem. Dzięki magazynowaniu energii elektrycznej nikt nie będzie zmuszony do odkupywania prądu od dystrybutora.