TermoSens Logo

kontakt@termosens.pl

Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, mająca na celu identyfikację obszarów, w których można wprowadzić ulepszenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Dzięki audytowi można zredukować koszty eksploatacyjne, poprawić komfort użytkowania oraz przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2. Sprawdź, czym dokładnie jest audyt energetyczny, kto może go wykonać i jakie korzyści przynosi właścicielom budynków.

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Nie, audyt energetyczny budynku nie jest obowiązkowy we wszystkich przypadkach. Dotacje na przedsięwzięcia „bez kompleksowej termomodernizacji” można uzyskać bez konieczności przeprowadzania audytu energetycznego. Jednakże staje się on obowiązkowy w przypadku, gdy planuje się przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji.

Kto może wykonywać audyt energetyczny? – uprawnienia

Audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze może wykonać każdy, kto ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie zawodowe niezbędne do jego przeprowadzenia. Ustawodawca nie nakłada żadnych ograniczeń dotyczących osób uprawnionych do wykonania audytów energetycznych.

Istnieje również możliwość wykonania audytu energetycznego przez samego właściciela budynku, pod warunkiem posiadania odpowiednich kompetencji. Należy jednak pamiętać, że taki audyt nie będzie uznawany za koszt kwalifikowalny w ramach programu „Czyste Powietrze”, gdyż został wykonany siłami własnymi beneficjenta.

Ile kosztuje audyt energetyczny budynku?

Cena audytu energetycznego zależy od wielkości i rodzaju budynku — mniejsze budynki jednorodzinne mają niższe koszty audytu, podczas gdy większe budynki wielorodzinne i komercyjne są znacznie droższe. Złożoność systemów energetycznych i zakres analiz również wpływają na cenę. Audyty zaawansowane, które obejmują szczegółowe badania systemów HVAC, termowizję, czy testy szczelności mają wyższą cenę​. Lokalizacja budynku i poziom szczegółowości raportu to kolejne czynniki wpływające na koszt audytu energetycznego​.

Jak samemu zrobić audyt energetyczny?

Aby samemu przeprowadzić audyt energetyczny budynku, zacznij od zidentyfikowania wszystkich źródeł zużycia energii w swoim domu. Następnie zbierz dane dotyczące zużycia energii z rachunków za prąd, gaz i wodę za ostatni rok. Sporządź szczegółowy spis wszystkich urządzeń elektrycznych, grzewczych i chłodzących, wraz z ich mocą i czasem użytkowania. Dokonaj pomiarów rzeczywistego zużycia energii za pomocą mierników energii, jeśli to możliwe. Analizuj dane, aby zidentyfikować obszary o największym zużyciu energii i potencjalne źródła strat energii. Skontroluj izolację termiczną budynku, sprawdź stan okien i drzwi pod kątem nieszczelności. Zwróć uwagę na efektywność systemu ogrzewania i chłodzenia oraz możliwości jego modernizacji. Oceń możliwości poprawy efektywności energetycznej poprzez zastosowanie energooszczędnych urządzeń, modernizację instalacji i zmianę nawyków użytkowania energii.

Warto pamiętać, że taki audyt przeprowadzony własnoręcznie, jeśli nie mamy odpowiednich kwalifikacji, nie stanowi kosztu kwalifikowanego w ramach programu.